Kwadratura koła.*

1,K wyś. Strefa Wsparcia Autora

Ten problem znamy chyba wszyscy. Wsiadasz do samochodu, który długo stał, ruszasz i… okazuje się, że krągłość kół to tylko złudzenie a opony są kwadratowe i nadają się tylko do wymiany.

Pół biedy kiedy dotyczy to nowego nabytku i miałeś świadomość zakresu wymian, napraw i kosztów. Gorzej kiedy kwadratowość dopada opon we własnym klasyku, który po prostu przestał zimę albo cały sezon.

Taka jest bowiem sprawa z klasykami, że nie wszystkie one jeżdżą. Mowa tu o samochodach stojących na ekspozycji, czasami nawet w salonach dealerskich renomowanych marek. Oddajesz im auto w dobrej wierze a dostajesz z powrotem kwadraturę koła.

Na szczęście matka natura potrafi rozwiązać każdy problem, nawet tak dziwny. I nie, nie mówię tu o stawianiu auta na kołkach czy koziołkach. Sięgniemy po rozwiązanie dużo bardziej eleganckie, a nawet nowoczesne.

Wymyślono już bowiem sposób na radzenie sobie z kwadraturą. Lek nazywa się TyreGuard i składa z czterech, specjalnie zaprojektowanych podkładek pod koła samochodu. Te wyprofilowano tak aby nacisk opony na podłoże nie zachodził w jednym punkcie.

W tym momencie, dobrze by było sięgnąć po wiedzę z lekcji fizyki, ale zwykły chłopski rozum też pomoże. Otóż, koło samochodu wjeżdża w niewielką rynnę i zostaje jakby otulone jej profilem. To sprawia, że nacisk na oponę rozchodzi się w kilku kierunkach ku podłożu.

Samo to sprawia, że opona nie jest już obciążana w jednym punkcie tylko spoczywa sobie wygodnie. Porównałbym to do różnicy w komforcie siedzenia między podłogą a kanapą. Niby to samo, a jednak co innego. Dla opony również, nie mówiąc o wszystkich czterech.

TyreGuard produkowany jest w Szwajcarii i stosownie do tego ma odpowiednią jakość i trwałość. Na szczęście nie jak szwajcarski scyzoryk, więc jest bezpieczny dla gumy. Pod rynienką zamocowano podkładki antypoślizgowe.

Zastosowanie tego rozwiązania jest niezwykle proste. Przed dłuższym postojem po prostu układamy podkładki przed każdym z kół a następnie… wjeżdżamy na nie samochodem. Nie zaciągamy ręcznych ani nie wrzucamy biegów, auto samo ustabilizuje się na podkładkach. Genialne, co?

Komplet czterech platform TyreGuard w wybranym kolorze kosztuje około 600 złotych. Zamówienia składamy w sklepie Likonic – tutaj.

Dodaj media
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 30.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.

Zostaw komentarz

Likonic wszelkie prawa zastrzeżone  by

Strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Akceptuje Więcej