Czerwony Zasada.

1,2M wyś. Strefa Wsparcia Autora

Ten kolor to tak naprawdę „blut orange” i określając go czerwienią trochę spłaszczamy i upraszczamy, ale bardziej zależało mi tu na kontrowersji odniesienia do czerwieni innego polskiego asa kierownicy, którego z kolei nazywano Czerwonym Księciem. Aczkolwiek niekoniecznie ze względu na kolor nadwozia samochodów, którymi startował, gdzie zresztą nalegał na połączenie czerwieni z bielą.

Dość tych złośliwości, chociaż domniemania łatwości pozyskiwania funduszy na rajdy (i rajdówki) oraz paszportów w czasach kiedy w ogóle sama myśl o takowym nie była dla większości całkiem oczywista, wciąż rodzi i będzie rodzić rozmaite domysły i teorie. O ile jednak można takie przywileje wykorzystać w sposób szkodliwy, to w przypadku startów Sobiesława Zasady nie ma chyba żadnych wątpliwości, że wykonał dla Polski (i Porsche, ale też Mercedesa) kawał wspaniałej motosportowej roboty. I o tym (ale nie tylko) opowiada świetnie nakręcony dokument „Red 58”.

Domyślam się, że wpadniecie teraz w niejaką konfuzję, a wraz z czytaniem ona się tylko pogłębi, wszak minione dwa lata upłynęły wam pewnie na śledzeniu z wypiekami akcji odcinków serialu warsztatowego „Polskie Porsche”, którego ukoronowaniem (i chyba nieprzypadkowym) była marketingowa premiera specjalnej wersji współczesnego modelu 911, który miał nawiązywać do dokonań pojazdu odnalezionego i odbudowanego w kolejnych video odcinkach przez redaktora Patryka Mikiciuka i zespół mechaników.

Jakież było zatem moje zdziwienie kiedy otrzymałem niedawno zaproszenie do obejrzenia filmu w gościnnej sali trochę zapomnianego już kina Kultura na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. A jeszcze większe zdziwienie ogarnęło mnie gdy na plakacie przy wejściu odczytałem nazwisko współautora scenariusza i filmu – Wojciecha Jureckiego. Pomyślałem sobie już wtedy, że „Red 58” będzie inną odsłoną tej opowieści i nie myliłem się. I nie rozczarowałem.

 „Red 58” to film drogi: głównego bohatera — Sobiesława Zasady, ale też twórców filmu i w końcu tej, jaką przebył świat od 1968 roku do dnia dzisiejszego. Odkrywa fascynującą historię najbardziej szalonego rajdu samochodowego świata, w której naprzeciw trudnościom wielką klasę i hart ducha okazali dwaj Polacy. Zagląda za kulisy maratonu Londyn – Sydney i pokazuje wyzwania, jakie stały przed sportowcami w PRL. Autorzy filmu – filmowiec Andrzej Ślązak i wspomniany Wojciech Jurecki, ruszają na poszukiwanie zaginionej legendy – samochodu Sobiesława Zasady, pasjonaci w Australii organizują rajd samochodowy, który jest kopią rajdu z 1968 roku, a w Muzeum Porsche odnajdują się niepublikowane dotąd materiały.

To w skrócie czego byłem świadkiem w sali „Kultury”, ale zapewniam was, że miłośnik motoryzacji będzie siedział przez cały seans tak wbity w fotel jakby był właśnie na kolejnym „Indiana Jones” – moja recenzja – tutaj – i dlatego właśnie nie chcę zdradzać szczegółów, żeby wam tego smaku i napięcia nie psuć.

Cieszę się, że premiera „Red 58” była też okazją do ponownego, po kilku latach, spotkania i rozmowy z Wojtkiem, a nasza szorstka znajomość ciągnie się jeszcze od czasów gdy tak wprawnie dyrygował magazynem Classic Auto, którego porzucenie po raz kolejny mu wytknąłem z oczywistą pretensją. Jeśli jednak zmiana klubowych barw i sposobu zajmowania się klasyczną motoryzacją ma u Jureckiego objawiać się w taki, jak w przedmiotowym filmie, sposób, to uważam, że warto było, bo w moich oczach przeniósł się na wyżyny dziennikarstwa motoryzacyjnego. A połączenie jego cierpliwości, wiedzy i talentu, z żywym obrazem, sprawia, że „Red 58” zasługuje na wasz czas i uwagę. Mam więc nadzieję, że producent szybko zapewni filmowi obecność na ekranach, o czym będę chciał poinformować was w pierwszej kolejności.

„Red 58” reż. Andrzej Ślązak, scenariusz: Wojciech Jurecki/Andrzej Ślązak, zdjęcia: A. Ślązak, PSC, SASC, montaż: Tomasz Kolak, producent : Hanna Ślązak. Pełnometrażowy film dokumentalny, czas: 75 minut format: 4K Lokacje: Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Australia. Rok produkcji: 2023, Premiera: styczeń 2024. Koproducenci: Porsche Polska, Grupa Cichy-Zasada, Heliograf, Black Photon

Dodaj media
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 30.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.

Zostaw komentarz

Likonic wszelkie prawa zastrzeżone  by

Strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Akceptuje Więcej