Francuskie spięcie.

61 wyś. Strefa Wsparcia Autora

Miniony tydzień był areną starcia dwóch francuskich samochodów. A nawet trzeciego. O ile w zapowiedziach – tutaj – wyglądało to wszystko całkiem sennie, to finał, przynajmniej w jednym przypadku, był niezwykle emocjonujący. I zaskakujący.

Rzecz dotyczy Citroenów: AXa i Xantii. Ten pierwszy to pojazd z pierwszej serii w specyfikacji „bieda”, ale za to pięciodrzwiowym nadwoziu i z przebiegiem, raptem 51 kilometrów. Silnik 954, gaźnikowy, bez wspomagania, żadnej elektryki, nawet radia. Stalowych kół nie ozdobiono deklami, za to małymi kołpaczkami ze znakiem producenta, co przypomina mi mój ruch w BX kombi, gdzie zastąpiłem kapsle takimi właśnie kołpaczkami. A to wszystko dlatego, że fabryczne kołpaki wykazywały tendencję do odjeżdżania a już pięć lat temu były raczej nie do zdobycia.

Xantia to jakby przeciwieństwo tego AXa. Wersja Activa z turbodieslem pod maską i przebiegiem około 40 tysięcy kilometrów, zdawała się nie dawać żadnych szans oponentowi, tym bardziej na francuskiej aukcji Benzin.fr. Cóż, w życiu nie ma nic pewnego i taki scenariusz sprawdził się i w tym przypadku. AX ładnie zdobywał kolejne poziomy wyceny, począwszy od 2000EUR, przez 4000. Osobiście obstawiałem w okolicach 5 tysięcy, a w przypadku wyjątkowego szaleństwa klikających, najwyżej 7500. Jakże się myliłem.

Im bliżej zakończenia aukcji AXa, tym bęben z wylicytowaną kwotą kręcił się coraz szybciej. Sprawę utrudniał mechanizm dodający minuty po każdym konkretniejszym przebiciu (muszę się temu przyjrzeć, bo to całkiem zabawnie działa a na pewno dodaje emocji tym, którzy biorą udział w licytacji). Przez ostatnią godzinę o małego Citroena biło się dwóch licytujących i jeden z nich ostatecznie zwyciężył, ale jego konkurent spasował dopiero przy kwocie 10 500EUR. Nie, nie przecierajcie ekranu, właśnie za tyle wylicytowano AXa z przebiegiem 51 kilometrów.

Następnego dnia kończyła się aukcja Activy i zastanawiałem się czy aby emocje poprzedniego wieczoru nie odbiją się negatywnie na jej osiągnięciach. I chyba jednak trochę się odbiły, chociaż tu postęp w ogóle był bardziej flegmatyczny od samego początku. Widać, że ludzie cenią sobie dzisiaj skromność i prostotę (o czym za chwilę) zamiast skomplikowanych technologii, które zresztą są w dużej mierze kwestią przeszłości, bo rozwój aktywnych zawieszeń nie poszedł w wyznaczonym przez Activę kierunku. Koniec końców, Xantia zebrała 8000EUR w deklarowanych wpłatach, co ewidentnie było poniżej ceny minimalnej. Przypomnę tylko, że w trakcie Auto Nostalgii MClassic wystawiało ten samochód za 45 tys PLN. Jak wiadomo, w ramach prowadzonej aukcji, sprzedający może dogadywać szczegóły transakcji z najpoważniejszym oferentem. Czy tak będzie w przypadku rezydującej w Polsce Activy, zobaczymy.

A co do prostoty, jest jeszcze jeden polski element w niedawnych aukcjach na Benzin.fr. Jest nim Twingo w serii Benetton, poza stosownymi naklejkami odznaczający się specyficznym wzorem tapicerki i otwieranym dachem. Podobne Twingo, również z otwieranym dachem, znajduje się w ofercie Oldstyle i kosztuje w okolicach 7500PLN. Wspomniany Benetton dojechał we francuskiej licytacji do 8700, ale Euro, i nie został w tych pieniądzach sprzedany. Piotr Życzyński z House of Classics ocenia jego wartość nieco wyżej i wydaje się obstawać przy tym zdaniu. Cóż, zgadzam się, że kolor i specjalność wersji limitowanej mają tu znaczenie. Chociaż bardziej obstawiam, że żółtość Benettona przypadła licytującym do gustu bardziej niż szarość samochodu od Oldstyle. Z drugiej strony, oba to Twingo i w takich samych wersjach. Więc może nie ma o co kruszyć kopii?

Marcin Suszczewski

Zdjęcie: Benzin.fr

Dodaj media
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 30.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.

Zostaw komentarz

Likonic wszelkie prawa zastrzeżone  by

Strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Akceptuje Więcej