Dane pojazdu

Typ pojazdu: Osobowe

Marka: Renault

Model: 16TX

Rocznik: 1978

Pojemność: 1647 (cm3)

Nadwozie: Hatchback

Moc: 93 (KM)

Stan: Dobry

Cena: 19 950EUR

Link do oferty:

tutaj

Tutaj by mieli sporo roboty. Nie dość, że TX został nieco odbudowany blacharsko (ale to jeszcze przejdzie), to został w nim zamontowany odsuwany dach. Nie wiem, czy pomoże fakt, ze element pochodzi z Twingo (czyli też Renault), ale na pewno jazda tą Szesnastką stała się po tym zabiegu o wiele przyjemniejsza.

Trzeba podkreślić, że nie jestem zwolennikiem modyfikacji oryginalnych i wartościowych egzemplarzy, ale kiedy trafia się auto tzw. „do roboty”, otwierają się nowe możliwości. Skoro bowiem mamy przy aucie grzebać, do naszej decyzji pozostaje, czy zostawimy wszystko „jak było”, czy może pokusimy się o pewne, byle pasujące do  wizerunku auta, zmiany.

W przypadku zielonego Renault, wprowadzone zmiany są takie, że spokojnie można by uznać je za zgodne z oryginałem. Raz, że odsuwane materiałowe dachy były już wtedy znane i nawet  popularne, a dwa, że idealnie wpasował się w rozmiary dachu modelu 16 i fajnie korespondują z aero lotką na tylnej jego krawędzi, tuż nad szybą otwieranej tylnej klapy.

16 to bowiem hatchback, i to jeden z pierwszych w ogóle produkowanych, nie tylko przez Renault. To zaś wpływa na jego przestronność i poczucie  nowoczesności, chociaż mamy do czynienia z autem z 1978 roku. Warto też zwrócić uwagę na 5-biegową skrzynię oraz mocny (jak to w TX) silnik o mocy ponad 90 koni. Wystarczający by klasykiem pociskać we współczesnym ruchu.

Wracając do tytułowej kwestii, zielonego 16 umieściłem wśród propozycji daily. Bo raz, że jest, pomimo upływu czasu, wciąż na wskroś nowoczesnym samochodem. A dwa, że poczynione zmiany (oraz zmiana koloru nadwozia) sprawiają, że ciężko rozpatrywać go ściśle w kategorii klasyków. Te bowiem powinny, przynajmniej moim zdaniem, pozostawać w stanie wiernym oryginalnej specyfikacji. Przynajmniej na tyle, na ile się da.

Dodaj media
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 30.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.

Powiązane posty

2000MX-5Mazda
1991318ISBMW
2000S4 B5Audi
2002S2000Honda

Zostaw komentarz

Likonic wszelkie prawa zastrzeżone  by

Strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Akceptuje Więcej