Nie szkoda, że nie Keke.

31 wyś. Strefa Wsparcia Autora

Nie szkoda, że nie Keke.

Może nie wszyscy pamiętają, że Subaru oferowało ten model w wersji limitowanej opracowanej we współpracy ze słynnym Keke Rosbergiem. Wyglądało wspaniale, ale nie dało się tym jeździć.

Justy „Keke” miało obniżone zawieszenie i jeszcze kilka modyfikacji, które sprawiały, że nawet w drodze po bułki czułeś się jak na trasie słynnego Rajdu Tysiąca Jezior. Inna rzecz, że moc wydobywana z silniczka 1.2 nie nadawała małemu autu super tempa, ale Justy nadrabiało w zakrętach.

Na tamte czasy bowiem, Justy proponowało coś o czym w tej klasie samochodów niewielu myślało a jeszcze mniej słyszało – napęd 4×4. Włączany charakterystycznym guzikiem na lewarku zmiany biegów sprawiał, że maleństwo nie miało sobie równych na szutrze ani zimą na śniegu.

Celowo dopisałem to „na śniegu” bo w tym roku można ulec, że biel w ogóle nie zagości na nizinach, ale do rzeczy. Niezbyt mocny silnik, solidny napęd i proste zawieszenie czynią z Justy świetny pojazd na każde drogowe (i atmosferyczne) warunki.

Ironią pozostaje więc fakt, że większość tych aut poległa w jeździe bokiem, bo kierowca odpuścił zamiast właśnie docisnąć gaz, jak to się należy w takim aucie lub została pokonana przez… korozję. Jak to japoński samochód, z czasem coraz bardziej odchodzi. Justy nie były wyjątkiem.

Subaru Justy

Rocznik: 1991

Cena: 12 500PLN

Kontakt: 691 729 159

Link

Dodaj media
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 30.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.

Powiązane posty

2000MX-5Mazda
1991318ISBMW
2000S4 B5Audi
2002S2000Honda

Zostaw komentarz

Likonic wszelkie prawa zastrzeżone  by

Strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Akceptuje Więcej