Niekoniecznie dres.

34 wyś. Strefa Wsparcia Autora

Niekoniecznie dres.

Nie tak znowu dawno, jeden z redaktorów magazynu „Classic Auto” przekonywał mnie, że BMW e36  to już właściwie klasyk. Nie do końca mu uwierzyłem, ale postanowiłem przejechać się autem serii e39, tym bardziej nie klasyk, za to z silnikiem 2.8.

I właściwie tylko dlatego to kombi znalazło się na stronie. Dla silnika. A konkretnie, dla jego sposobu pracy, bo chyba nie ma już dzisiaj nikogo, na kim 200 koni mocy robi jakiekolwiek wrażenie. Kiedyś, może tak, ale nie dziś.

Przejażdżka e39, z silnikiem 2.8 i manualną skrzynią biegów, dała mi dawkę czystej przyjemności. Fakt, „piątka” jest większym autem i zapewne odczucia zza kierownicy są mniej bezpośrednie, niż w takiej „trójce”. Co nie zmienia faktu, że za kółkiem panowała „radość z jazdy”.

2.8 pracuje bardzo kulturalnie, praktycznie bez zawahania, drgań czy wręcz odgłosu. Tak samo rozwija obroty, płynnie, stanowczo, harmonijnie. To czuje się na kierownicy, tylnonapędowe auto lekko przysiada żeby mocniej odepchnąć się od jezdni. Czuć to też przez fotel, przyrost prędkości jest naprawdę zauważalny.

Najbardziej w smakowaniu sposobu pracy tego silnika, podobało mi się jednak to, w jak niestrudzony sposób, na każdym kolejnym biegu, i w coraz wyższym zakresie obrotów, chętnie reagował na kolejne dawki paliwa.

Wiem, że zużycie paliwa, nie należy tutaj do umiarkowanych, ale nigdy nie nazwałbym tego silnika żarłocznym. Owszem, lubi smakować etylinę, praktycznie w nieograniczonych dawkach. Jednak odwdzięcza się siłą i kulturą pracy. Jak smakosz właśnie, nie żarłok.

Cóż, do codziennej jazdy, jest mi zatem obojętne, jak wygląda obudowa tego silnika, tak bardzo chciałbym mieć go za kompana. A że przy okazji, nadwozie go otaczające nie jest zgnite a nawet można dopatrzyć się w nim nutki klasycznej nostalgii, to tym lepiej.

BMW e36 328

Rocznik: 1996

Cena: 11 900PLN

Kontakt: 795 180 673

Link

Dodaj media
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 30.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.

Powiązane posty

2000MX-5Mazda
1991318ISBMW
2000S4 B5Audi
2002S2000Honda

Zostaw komentarz

Likonic wszelkie prawa zastrzeżone  by

Strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Akceptuje Więcej