Dane pojazdu

Typ pojazdu: Osobowe

Marka: Renault (FASA)

Model: 12 TS

Rocznik: 1978

Pojemność: 1289 (cm3)

Nadwozie: Sedan

Moc: 61 (KM)

Stan: Bardzo dobry

Cena: 6 950EUR

Link do oferty:

tutaj

Można powiedzieć, że ktokolwiek nadał temu modelowi akurat takie oznaczenie, ten miał wgląd w odległą dość przyszłość, skoro przewidział, że jego produkcja potrwa prawie 12 lat. Dokładnie to 11, bo akurat tyle upłynęło od startu produkcji w 1968 roku, do jej zakończenia w roku 1980.

W tym czasie powstało aż 4,2 miliona egzemplarzy R12 i to tyko we Francji. A przecież samochód u nas znany jest głównie za sprawą importowanej z Rumunii Dacii, chociaż prezentowany w ofercie egzemplarz pochodzi akurat z Hiszpanii i tam został zmontowany.

Gwoli ścisłości, warto dodać, że ten model produkowano w sumie w 14 krajach i, jeśli przyjąć taki odnośnik, produkcja trwała aż do roku 2004 (Dacia), ale powiedzmy, że legendy jak wiecznie żywy Peugeot 405, którego produkcję zakończono niedawno w Iranie nie muszą i nie powinny nam służyć za odniesienie. Głównie dlatego, że nie będą one traktowane całkiem serio jako kolekcjonerskie.

Raz na dłuższy czas trafiają się w motoryzacji, chociaż coraz rzadziej i akurat lata 60. były tego trendu wylęgarnią, samochody kompletnie ponadczasowe. Takie, że nawet dzisiaj robią wrażenie sporo młodszych niż by sugerowała data opracowania czy produkcji.

Miałem ten „problem” z moją Y10 gdzie zarzucano mi poruszanie się świeżym samochodem na żółtych, co wydawało się wielu wręcz niemoralne. Podobnie by było pewnie i z tą „dwunastką”, która po latach prezentuje się świetnie i nowocześnie. I podobnie jeździ.

Jak na obowiązujące np. u nas ceny klasyków, R12 wydaje się również dziwnie tania Być może to kwestia, że pochodzi z hiszpańskiej produkcji (czyli jakby nie w pełni oryginalna, ale jednak nie tak niechlujna jak Dacia), Może też być, że a minus policzono tutaj tapicerkę przednich foteli, która wymaga uwagi, lub właśnie nieuwagi. Przy proponowanej cenie, raczej pozostawiłbym baranie skórki i nie cieszył się jazdą, zamiast bawić w renowację.

Dodaj media
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 30.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.

Powiązane posty

1959El CaminoChevrolet
1993XJ220Jaguar
1981DyaneCitroen
2014Viper SRT10 T/ADodge

Zostaw komentarz

Likonic wszelkie prawa zastrzeżone  by

Strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Akceptuje Więcej