Renault to taka firma, że lubi zaszokować swoimi projektami. Citroen jest ekscentryczny, ale jednak stara się być elegancki, za to jego domowy konkurent nie przebiera w środkach i wali między oczy. Skutecznie.

Jest wiele samochodów z Regie Renault, które szokowały w chwili debiutu, ale i po latach czuje się, że były czymś więcej niż tylko kolejnym modelem w katalogu. Tak się dzisiaj pamięta Twingo czy Vel Satisa, ale warto przewinąć kalendarz i spojrzeć w przeszłość tej marki.

Już samochody takie jak R16 (pierwszy hatchback) czy superlimuzyna R20, ale też sportowe modele R17, które proponowano w dwóch stylach nadwozia (z zabudowanym słupkiem C albo z pełnymi szybami bocznymi).

Nie wspominam o takich oczywistościach jak R5, ale wypada nadmienić o wersji Alpine czy Turbo, żeby ostudzić nieco hegemoniczne zapały miłośników VW, dla których GTi jest tylko jedno, bo do sprintu te modele stawały jak równy z równym.

Z kolei Fuego obiecywało wspaniałe osiągi, ale nie one były tutaj kluczowe. Tu liczył się styl, a tego Fuego miał pod dostatkiem w każdym milimetrze. Od klinowatej sylwetki, przez tylną szybę jak w Porsche 924 po plastikowe wstawki wzdłuż nadwozia, to robiło wrażenie.

Czas nie okazał się dla tego projektu zbyt łaskawy, być może właśnie ta ilość dodatków z tworzywa sprawia dzisiaj nieco tandetne wrażenie i prowadzi do refleksji, że jednak Porsche poradziło sobie z wiekiem lepiej.

Z drugiej strony, 924 spotkać można na każdym zlocie, za to Fuego praktycznie wcale. Co może stanowić o jego przewadze.

 

Renault Fuego

Rocznik: 1985

Cena wywoławcza: 29 500PLN

Link

Dodaj media
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 30.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.

Powiązane posty

1959El CaminoChevrolet
1993XJ220Jaguar
1981DyaneCitroen
2014Viper SRT10 T/ADodge

Zostaw komentarz

Likonic wszelkie prawa zastrzeżone  by

Strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Akceptuje Więcej