W kontekście świętowanego w tym tygodniu jubileuszu rozpoczęcia produkcji FSO Poloneza, prezentacja Renault 20 stanowi przysłowiową łyżkę dziegciu. Niby jest słodko i polsko, ale jednak gorzko, że w tamtym czasie inni byli już gdzie indziej.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że z autem z Żerania nie byliśmy daleko. Całkiem nowoczesna sylwetka z ogromną przednią szybą (do której zaproponowano najmniej chyba, w dziejach, efektywny mechanizm wycieraczek) i takież wnętrze, napawały potencjalnych nabywców optymizmem. Niestety, im bardziej zaglądało się pod maskę albo, co gorsza, pod podwozie, tym sprawy miały się mniej radośnie.

Kwestii silnika praktycznie nigdy w tym modelu skutecznie nie rozwiązano. Początkowy 1.5 był tragiczny, 2.0 dostępny chyba tylko dla służb (a ten od Sierry w ograniczonym nakładzie) i tylko na koniec produkcji godności próbowano nadać „rowerowym” 1.4, który pochodził jednak z lżejszego modelu brytyjskiej marki. Może 1.9 diesel rodem z Francji, ale znowu, niby do czego? Tak, napęd nie był mocną stroną Poloneza. Podobnie z jego przeniesieniem, bo pędzone tylne koła to już w latach 70 był anachronizm w tej klasie.

Nadwozie Poloneza też pozostawiało nieco do życzenia. Niby z przodu było całkiem w porządku, ale tylna kanapa oferowała niższy komfort niż w PF 125p a bagażnik również nie powalał obszernością. Chociaż pod tym względem akurat te dwa modele dobrze się, obok siebie, prezentują. Więc cóż, gdyby tak wygospodarowano trochę więcej miejsca na tylnej kanapie, ale jak, skoro „Poldek” był krótszy i musiał pomieścić ten „starej daty” wał napędowy i most…

Dlatego, ale nie tylko, Renault 20 jest ciekawym tematem do rozważań w jubileuszowym tygodniu. Może też być niezłym pomysłem na wjazd na imprezę za rok. W końcu nikt nie powiedział, że miłośnicy FSO są zamknięci na inne, niż polski, wątki w historii motoryzacji. A tutaj jest naprawdę całkiem blisko.

Renault 20

Rocznik: 1976

Wycena w aukcji Bilweb Auctions: 27 000PLN. Wylicytowano na około 13 000PLN, bez uzyskania ceny minimalnej.

Link

Zdjęcia: BilwebAuctions

 

Dodaj media
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru pliki przeznaczone do przesłania. Maksymalna liczba przesyłanych plików wynosi 30.
Kliknij lub przeciągnij do tego obszaru plik przeznaczony do przesłania.

Powiązane posty

1959El CaminoChevrolet
1993XJ220Jaguar
1981DyaneCitroen
2014Viper SRT10 T/ADodge

Zostaw komentarz

Likonic wszelkie prawa zastrzeżone  by

Strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Akceptuje Więcej